W dużych gospodarstwach rolniczych nastawionych na wytwarzanie, zbieranie oraz sprzedawanie plonów, nie może zabraknąć profesjonalnych maszyn, które usprawnią pracę oraz wpłyną na jakość i wielkość plonów. Opryskiwacze polowe zawieszane służą do wykonywania zabiegów chemicznych oraz mineralnych – zwłaszcza nawożenia. Opryskiwacz umożliwia wygodne wykonywanie prac polowych.
Zobacz produkty!
Czym są opryskiwacze polowe zawieszane?
Opryski są niezbędne do tego, aby na plonach nie powstawały choroby, grzyby, chwasty czy nie atakowały ich szkodniki. Jest to zabieg szczególnie ważny, dzięki czemu rośliny będą mogły się prawidłowo rozwijać.
Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na ogromne straty w plonach, które mogą być spowodowane powyższymi przyczynami. Choroby i szkodniki mogą doprowadzić do znacznego zmniejszenia plonów lub ich jakości, a nawet do całkowitego ich zniszczenia.
Z tych względów rolnicy najczęściej wykonują opryski – jednak, aby były one precyzyjne i przyniosły oczekiwany efekt, należy użyć profesjonalnych zawieszanych opryskiwaczy polowych.
Opryskiwacz tego typu nie ma własnej osi z kołami, przez co musi zostać zawieszony z tyłu ciągnika. Zawieszenie nie powoduje gorszej pracy opryskiwacza polowego w porównaniu do maszyn rolniczych zaczepianych. Ponadto jest to także urządzenie tańsze. Za wadę można uznać zwykle mniejszą wydajność urządzenia.
Największe zalety polowych opryskiwaczy zawieszanych
Do najważniejszych zalet należy na pewno jego stosunkowo niska cena w porównaniu do opryskiwaczy zaczepianych.
Zaletą tego typu opryskiwaczy zawieszanych jest ich duża mobilność i zwrotność. Jest to możliwe dlatego, iż są zawieszone bezpośrednio do ciągnika. Z tych względów opryskiwacze polowe zawieszane mogą być stosowane na trudnym terenie oraz mniejszych polach uprawnych i sadach, a także tych polach o nieregularnych kształtach.
Wady zawieszanego opryskiwacza polowego
Największą wadą tego typu maszyny rolniczej jest sposób montażu jej do ciągnika. Trwa on znacznie dłużej – w porównaniu do opryskiwaczy zaczepianych.
Minusem może być także stosunkowa niewielka pojemność opryskiwacza polowego zawieszanego, w porównaniu do tych z osią kół. Dlatego na wybór tego rodzaju maszyny powinni decydować się rolnicy z mniejszą ilością hektarów. Ponadto zawieszane opryskiwacze są dość ciężkie, więc przy jego użytkowaniu potrzebny jest ciągnik o dużej mocy.
Przy wyborze opryskiwacza polowego należy kierować się parametrami opryskiwacza, jego pojemnością i funkcjonalnością. Należy także zastanowić się, czy posiadany ciągnik udźwignie ciężar zawieszanego opryskiwacza polowego.
Gdzie najlepiej sprawdzają się opryskiwacze rolnicze 400 litrów?
Ze względu na swoją małą pojemność, tego typu opryskiwacze sprawdzają się na niewielkich polach uprawnych (kilka hektarów), które potrzebują nawożenia i opryskiwania środkami ochrony roślin. Z założenia 200 litrów rozrobionej mieszanki wystarcza na opryskanie jednego hektara ziemi.
Znajdą zastosowanie w gospodarstwach posiadających mniejsze pola z różnymi uprawami, wymagających opryskiwania w różnym czasie.
Dlaczego jeszcze warto kupić opryskiwacze rolnicze o pojemności 400 litrów? Jest to rozwiązanie ekonomicznie opłacalne, dla posiadaczy kilku pól o niewielkich wymiarach z różnymi uprawami. W takim przypadku nie opłaca się kupować opryskiwacza rolniczego np. o 1700 l pojemności, gdyż nie ma zapotrzebowania na taką ilość oprysku, a czas, który będzie trzeba poświęcić na czyszczenie maszyny, znacznie się wydłuży.