Szacuje się, że nawet w 95% wykorzystuje się chemiczne środki do ochrony roślin, które mają za zadanie zabezpieczać plony przed szkodnikami, chorobami i insektami lub innymi niepożądanymi zjawiskami, które mogłyby doprowadzić do obniżenia jakości i ilości plonów lub ich całkowitego zniszczenia. Opryskiwacze na kołach są jednymi z niezbędnych maszyn w rolnictwie, które stosuje się właśnie do opryskiwania pól. Czym są i kiedy sprawdzą się opryskiwacze na kołach?
Zobacz produkty!
Kto może stosować opryskiwacze na kołach?
To maszyny rolnicze, które stosuje się do prac w rolnictwie, ogrodnictwie czy leśnictwie. Nie można stosować ich do innych celów, gdyż opryskiwacze służą tylko ochronie roślin i plonów.
Osoba, która chce używać opryskiwaczy kołowych, powinna mieć ukończone 18 lat i posiadać ważny kurs z zakresu stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy. Uprawnia on do stosowania chemicznych środków ochrony roślin ich przechowywania, dozowania oraz utylizacji.
Ponadto osoba, która będzie korzystała z opryskiwaczy kołowych, powinna znać zasady działania tego typu maszyn, wiedzieć, jak się nimi poruszać oraz jak je skalibrować, aby dokładnie pokrywały rośliny, miały właściwy strumień i były tak użytkowane, aby nie wyrządziły szkody i nie opryskiwały sąsiednich pól.
Osoby, które nie mają uprawnień lub nie wiedzą jak właściwie obsługiwać opryskiwacz, nie powinny z niego korzystać, aby nie powodować szkód wynikających z nieprawidłowego użycia środków chemicznych.
Czym jest opryskiwacz na kołach?
Opryskiwacze są maszynami rolniczymi, z których pomocą opryskuje się pola środkami ochrony roślin po to, aby chronić plony przed szkodnikami, chorobami, grzybami lub insektami, których obecność w sposób niekorzystny wpływa na jakość i ilość plonów.
Wybór odpowiedniego opryskiwacza kołowego zależy od wielkości gospodarstwa oraz pól uprawnych. Zaczepiane opryskiwacze można dobrać ze względu na pojemność zbiornika. To szczególnie ważna cecha dla mniejszych gospodarstw lub takich, które posiadają kilka małych pól o różnorodnym obsadzeniu roślinnym.