Każda osoba, która zajmuje się uprawą roślin, zdaje sobie sprawę z konieczności doboru odpowiednich końcówek do rozpylacza polowego. Producenci z kolei proponują nam tak szeroki wybór na rynku, że naprawdę łatwo się pogubić. Jak dokonać słusznego wyboru? Dowiedz się, którą dyszę wybrać do swoich potrzeb.
Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie opryskiwacza?
Przede wszystkim nie daj się zwieść, że istnieją opryskiwacze uniwersalne, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Pierwszą kwestią, od której powinieneś rozpocząć poszukiwania końcówek do rozpylaczy, jest zastanowienie się, do czego będą Ci one potrzebne. Przemyśl dokładnie, jakie rośliny będziesz poddawał zabiegom oraz jakich preparatów będziesz używał. To bardzo ważne z tego względu, że niedostosowanie dysz do środków może spowodować uszkodzenie roślin. Średniokropliste rozpylacze to dobry wybór w przypadku produktów chwasto i owadobójczych. Z kolei drobnokropliste dysze sprawdzają się do wykonywania oprysków na grzyby, a grubokropliste do nawożenia roślin i zabiegów wykonywanych doglebowo.
Ciśnienie i jakość wody – parametr, który jest ważny przy wyborze
Mimo że wiele osób nie zdaje sobie z ważności tych kwestii, są to istotne czynniki wpływające na jakość oprysków i wybór odpowiedniej końcówki. Bardzo często jest tak, że preparaty przeznaczone do zabiegów rozrabiamy z wodą. Jej twardość jest parametrem, który powinien być brany pod uwagę. Przy miękkiej wodzie lepszym wyborem będą końcówki ektrażowe, natomiast przy twardej – rozpylacze o odchylonym strumieniu.
Jakość dysz – znani producenci
Pamiętaj o jakości wybieranych dysz. Dobre wykonanie spowoduje, że będziemy mogli na dłużej korzystać z wybranych rozpylaczy, przy zachowaniu takiej samej jakości oprysku. Warto postawić na końcówki renomowanych producentów, które nie ulegną szybko zniszczeniu i zużyciu. Pomiędzy rozpylaczem nieznanej firmy a tym z popularnej marki nie ma znaczących różnic w cenie, dlatego lepiej jest zainwestować i mieć pewność co do niezawodności dyszy. Bardzo często również tańsze zamienniki nie są precyzyjne, co obniża skuteczność wykonywanego zabiegu.
Materiał – z czego zrobione są dysze?
Rozpylacze dostępne na rynku są zrobione z pięciu różnych materiałów, które decydują o ich trwałości. Pierwsze są dysze wykonane ze stali szlachetnej zwykłej lub hartowanej. To one uznawane są na najlepsze, natomiast nadal wśród ofert producentów możemy znaleźć opryskiwacze zrobione z innych tworzyw. Dysze z wielocząsteczkowego polimeru o podwyższonej trwałości będą także dobrym wyborem, natomiast klienci nie zdają sobie sprawy, jak należy je odpowiednio traktować. Często zostają pozostawione w opryskiwaczu na pełnym słońcu, co je szybko niszczy. Mamy także do wyboru dysze ceramiczne, jednakże nie należą one do najtrwalszych. Łatwo zachodzą kamieniem i ulegają zniszczeniu przy przymrozkach czy czyszczeniu.
Kolor dysz prawdę Ci powie
Każdy typ rozpylacza dostępny jest w różnych rozmiarach, określonych numerami od 01 do 08, którym przypisane są odpowiednie kolory. Dzięki temu odgórnemu systemowi, łatwiej jest nam rozpoznać idealną końcówkę do naszego opryskiwacza. Z kolei numer dyszy informuje nas także o wydatku pojedynczej końcówki przy ciśnieniu wynoszącym 2,8 bara.
Podział końcówek do rozpylaczy
Końcówki do opryskiwaczy możemy podzielić za pomocą kilku kryteriów. Pierwszymi z nich są dysze dwu i jedno- strumieniowe.
Najpopularniejsze na rynku są dysze dwustrumieniowe, które zapewniają podwójne pokrycie pola, dodatkowo docierając nawet pod grudki ziemi. Przy jednostrumieniowych rozpylaczach dokładne rozprowadzenie środków jest trudniejsze. Z tego względu większość rolników decyduje się na opcję z dwoma strumieniami.
Kolejnym z kryterium podziału jest wielkość produkowanych kropel. Jest to bardzo istotne z perspektywy stosowania silnych preparatów ochrony roślin czy RSM. Stosowanie końcówek drobnokroplistych w tym przypadku może spowodować poparzenie roślin, dlatego do tego typu środków wykorzystuje się dysze średniokropliste lub grubokropliste. Drobnokropliste rozpylacze znajdą z kolei zastosowanie przy preparatach kontaktowych np. fungicydów.
Innym podziałem jest sposób tworzenia kropli. Tutaj możemy pogrupować dysze na zwykłe, uderzeniowe oraz eżektorowe. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie przy wykonywaniu zabiegów w trakcie silnego wiatru. Natomiast, aby były naprawdę skuteczne, należy nalać miękką wodę do zbiornika, co może pociągać za sobą dodatkowe koszty na preparaty zmiękczające.
Rodzajem dysz, którym warto się zainteresować są dysze antyznoszeniowe, których zadaniem jest ograniczanie powstawania najdrobniejszych kropel, podatnych na znoszenie w utrudnionych warunkach pogodowych, szczególnie przy dużym wietrze.
Oryginalne końcówki do opryskiwacza czy zamienniki?
Tak jak wspomnieliśmy, oryginalne produkty charakteryzuje wyższa precyzja oraz trwałość. Mimo że różnice w cenie nie są wysokie, a opryskiwacze polowe i tak należy systematycznie wymieniać, to znacznie bardziej opłaca się zainwestować w lepsze dysze. Dlaczego? Zapewne inwestujesz w znakomite preparaty do wykonywania zabiegów polowych i nie są to niskie koszty. Używając do oprysków niskiej jakości dysz, ryzykujesz, że na dokładne pokrycie całego pola będzie konieczne powtórzenie zabiegu, a więc zużyjesz dwa razy tyle preparatu, ile mógłbyś wykorzystać, wykonując zabieg precyzyjnymi dyszami.
Wybór odpowiedniej końcówki do opryskiwacza nie jest taki prosty. W wielu sklepach znajdziemy modele o zróżnicowanych parametrach, w których naprawdę ciężko się samemu rozeznać. Z kolei pójście na łatwiznę oraz zakup uniwersalnych końcówek może wiązać się z dużymi szkodami na polu upraw. Także postawienie na zamienniki, które mogą okazać się nieefektywne, niesie za sobą ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów na kolejne opryski. Jeżeli chcesz, aby Twoje zabiegi były skuteczne i opłacalne, wybieraj końcówki z głową i zgodnie z ich przeznaczeniem.