Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z opryskiwaczem, zastanawia się, na jakie dysze powinien się zdecydować. Rynek przepełniony jest wieloma możliwościami i firmami proponującymi markowe, jak i tańsze zamienniki rozpylaczy. Na które z nich się zdecydować, aby opryski były skuteczne?
Kontrola dysz do opryskiwaczy polowych – wymiana
Rozpylacze to jedne z najważniejszych części w opryskiwaczu. To one mają głównie wpływ na skuteczność wykonywanej pracy oraz zużycie środków ochrony roślin, które generują dodatkowe, niemałe koszty dla użytkownika. Kontrola dysz to obowiązek nie tylko przed wiosną. Zużyte oraz zapchane rozpylacze do opryskiwaczy mogą spowodować, że oprysk nie będzie skuteczny, ponieważ preparat nie zadziała odpowiednio, a my wyrzucimy pieniądze w błoto. Wyeksploatowana końcówka będzie powodować nierównomierny oprysk.
Jak rozpoznać, że końcówka jest niesprawna? Przynajmniej raz na sezon należy dokładnie skontrolować stan dyszy wizualnie, najlepiej przy pomocy lupy. Dodatkowo warto porównać pracę nieużywanego rozpylacza z dyszą, którą kontrolujemy. Jeżeli działają one nierównomiernie, jest to sygnał dla Ciebie, że coś zaczyna się złego dziać.
Co wpływa na zużycie dyszy do opryskiwacza polowego?
Jest kilka czynników, które szczególnie wpływają na zużycie dysz. Są nimi:
- gatunek preparatów używanych do rozpylania,
- jakość wody stosowanej przy oprysku,
- materiał wykonania dysz.
- ciśnienie pracy,
Także twardość wody oraz zawartość cząstek stałych powoduje niekorzystny wpływ na rozpylacze. Dodatkowo, jeżeli wybieramy dysze warto pamiętać, że rozpylacze ceramiczne charakteryzują się najmniejszą podatnością na zużycie.
Problem z dyszą może pojawić się także, kiedy zaniedbamy czyszczenie rozpylaczy. Będą się wtedy one łatwo zapychały, a nasz oprysk będzie nierównomierny. W brudnych dyszach zbiera się najczęściej kurz, błoto lub zaschnięte resztki oprysków. Aby tego uniknąć należy zdejmować końcówki i przechowywać je w pojemniku z wodą.
Odpowiedni dobór dysz – czym się kierować?
Rozpylacze rolnicze różnią się między sobą wielkością produkowanych kropli, sposobem ich tworzenia lub liczbą strumieni. Dodatkowo dostępne są w kilku rozmiarach określonym numerem od 01 do 08 i przypisanym mu kolorem. Kierując się dobrem dla własnego gospodarstwa, warto mieć do dyspozycji kilka kompletów różnych dysz, które pozwolą nam dostosować wielkość kropli oraz ilość cieczy do aktualnych potrzeb i maszyny.
W gospodarstwie przydadzą się końcówki, różniące się typem i wielkością kropli. Jeżeli posiadamy bardzo duże gospodarstwo warto pomyśleć o dodatkowych końcówkach antyznoszeniowych czy 2-strumieniowych, gwarantujących lepsze pokrycie pola. Opryskiwacze z dyszami eżektorowymi sprawdzają się natomiast przy oprysku podczas wietrznej pogody.
Wybierając dysze do opryskiwacza polowego, warto również wziąć pod uwagę preparaty, których używamy do oprysków. Jeżeli musimy nimi pokryć roślinę bardzo dokładnie, wówczas wykorzystujemy dysze o mniejszej wielkości kropli. Natomiast, jeśli korzystamy z preparatów aktywnych, to w tym przypadku dokładność nie jest aż tak istotna.
Przy wyborze dysz warto również wziąć pod uwagę preparaty, których używamy do oprysków. Jeżeli musimy nimi pokryć roślinę bardzo dokładnie, wówczas wykorzystujemy dysze o mniejszej wielkości kropli. Natomiast, jeśli korzystamy z preparatów aktywnych, to w tym przypadku dokładność nie jest aż tak istotna.
Końcówki do opryskiwacza – oferta
Wybór odpowiedniej dyszy czy rozpylacza do opryskiwacza zależy od kilku istotnych czynników, wymienionych powyżej. Jeżeli zadba się o ich odpowiednie dopasowanie, a następnie – regularne czyszczenie i stałą kontrolę, można sprawić, że będą w pełni sprawne przez długi czas. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której oprócz funkcjonalnych i wytrzymałych opryskiwaczy znajdują się również dopasowane dysze w przeróżnych wersjach.