Wartością, która jest niezwykle ważna przy opryskach, jest precyzja. Zadaniem precyzyjnej techniki ochrony roślin jest dostarczenie preparatu we właściwe miejsce, w wystarczającej dawce i w odpowiedniej formie. Każdy detal ma znaczenie, dlatego do sprzętu opryskowego warto wybrać specjalistyczne przyrządy pomiarowe. Jednym z nich jest przepływomierz – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Przepływomierze rolnicze
Przepływomierz do opryskiwacza jest przyrządem pomiarowym, który służy do mierzenia strumienia przepływu cieczy. To jeden z elementów, który umożliwia dokonanie precyzyjnych pomiarów wybranych wartości i parametrów opryskiwacza. Odpowiednia kalibracja tego sprzętu zmniejsza ryzyko usterek i awarii w polu, a także wpływa na większą trwałość i niezawodność sprzętu. Dobre ustawienie wszystkich parametrów pozwoli także na skuteczne opryskiwanie.
Przepływomierz służy do pomiaru ilości zużywanej cieczy roboczej i decyduje o tym, jaka ilość tej cieczy idzie na całą belkę. Specjalistyczny przepływomierz z czujnikiem może wskazać różne parametry, takie jak ilość l/ha, ciśnienie czy ilościowy przepływ cieczy względem czasu.
Dawka oprysku i ciśnienie
Prawidłowa dawka cieczy zagwarantuje odpowiednie naniesienie środków ochrony roślin w uprawach, zminimalizuje ewentualne straty roślin oraz zapewni dobrą retencję cieczy bez ociekania z roślin. Dobór dawki cieczy powinien uwzględniać rodzaj uprawy oraz wysokość i gęstość roślin.
Odpowiednie ciśnienie może również wpływać na prawidłowe pokrycie powierzchni chronionych upraw i minimalne straty środków ochrony roślin w wyniku znoszenia cieczy użytkowej. Od ciśnienia zależy również wydatek rozpylaczy oraz wielkość kropel. Warto pamiętać o tym, że zbyt niskie ciśnienie w dyszach może powodować złą jakość rozpylania, co często skutkuje uzyskaniem zbyt obfitych kropel, dużym zróżnicowaniem ich wielkości oraz nierównomiernym rozkładem cieczy na uprawach.
W miarę wzrostu ciśnienia wydatek rozpylaczy rośnie, a wielkość kropli maleje. Zwiększając ciśnienie, można tym samym polepszyć jakość rozpylania i uzyskać lepsze pokrycie powierzchni. W tej kwestii warto wybrać przepływomierz, który zmierzy parametry przepływu i pozwoli dostosować wskazane wartości. Na rynku dostępne są przepływomierze o różnym zakresie ciśnienia od 20 do nawet 40 barów. Za pomocą przepływomierza, komputer sterujący dobiera ciśnienie oprysku odpowiednie do prędkości jazdy. W trosce o czystość środowiska i trwałość elementów układu cieczowego nie należy jednak stosować ciśnień wyższych, niż są zalecane.
Przepływomierz elektromagnetyczny
Przyrządy do monitorowania przepływu cieczy powinny być odporne na działanie środków chemicznych czy wysokich temperatur. Przy specyfice każdego urządzenia pomiarowego znajduje się maksymalne ciśnienie, temperatura, w jakiej może pracować, a także zakres pomiarowy wyrażony w jednostkach l/min.
Za najdokładniejsze urządzenia pomiarowe w przypadku rolniczych opryskiwaczy uważa się przepływomierze elektromagnetyczne.
Podsumowanie
Rozpylacze, pompa, parametry robocze opryskiwacza – te wszystkie elementy mają wpływ na funkcjonalność rolniczego opryskiwacza. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, by opryskiwacz zapewniał równomierny rozkład cieczy w uprawie oraz odpowiednie pokrycie roślin, gwarantujące skuteczność zabiegu, a jednocześnie nie powodował ociekania cieczy i niepotrzebnych strat środków ochrony roślin.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych doborem sprawdzonego i niezawodnego sprzętu rolniczego. Eksperci Stanimpex doradzą wybór najkorzystniejszych rozwiązań, dzięki którym opryski upraw będą skuteczne, bezpieczne i ekonomiczne.