Rolnik nie może korzystać ze sprzętu rolniczego bez uprawnień. Nie wystarczy tylko zakup ciągnika, by móc na nim swobodnie jeździć. Tak jak przy prowadzeniu każdego pojazdu, tak i tutaj niezbędne są uprawnienia. Osoba, która kieruje pojazdem rolniczym, a nie posiada wymaganych uprawnień, również może zapłacić mandat lub ponieść poważniejsze konsekwencje. To samo dotyczy opryskiwaczy, jednak uprawnienia te dają przede wszystkim prawo do stosowania środków chemicznych wykorzystywanych przy opryskach. W jaki sposób zdobyć takie uprawnienia i przejść wymagany kurs?
Zobacz produkty!
Czym jest kurs z zakresu stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy?
Przystąpić do kursu z zakresu stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy mogą osoby, które ukończyły 18 lat, a sam kurs zakończony wynikiem pozytywnym ważny jest przez kolejnych 5 lat od daty wystawienia zaświadczenia. Po tym czasie należy ponownie podejść do kursu i egzaminy. To dlatego, że ciągle postępuje rozwój rolnictwa, zmieniają się wytyczne, środki do ochrony roślin oraz dostępne maszyny. Z tego powodu odnawianie kursu odbywa się dość często. Ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym upoważnia do zakupu wszystkich środków chemicznych, które stosowane są do ochrony roślin, a które mają klasę toksyczności. Można je wykorzystywać do użytku profesjonalnego oraz do wykonywania zabiegów mających na celu ochronę roślin i plonów, ale zgodnie z wymogami opisanymi w Ustawie o ochronie roślin z dnia 18.12.2003 (oraz z późniejszymi zmianami). Sam kurs trwa kilkanaście godzin, ale przyswojenie wiedzy jest niezbędne do właściwego i bezpiecznego stosowania chemicznych środków ochrony roślin, a ponadto wyjaśnia zasady higieny pracy. Chęć przystąpienia do kursu należy zgłaszać w odpowiednim urzędzie.Kto może zrobić kurs uprawniający do użytkowania środków chemicznych i opryskiwacza?
Dokładnie określa to ustawa o ochronie roślin z dnia 8 marca 2013 roku, w której czytamy, że takie uprawnienie musi mieć osoba wykonująca zabiegi ochrony roślin w rolnictwie, leśnictwie lub ogrodzie. Ten kurs dotyczy nie tylko rolników, którzy opryskują pola za pomocą profesjonalnych opryskiwaczy, ale także sprzedawców, którzy takie środki mają w swojej ofercie. Wszystkie te osoby muszą być przeszkolone z używania i przechowywania chemicznych środków ochrony roślin. Taka osoba bezwzględnie musi mieć ukończone 18 lat.Czego można się nauczyć na kursie uprawniającym do korzystania z opryskiwaczy?
Na kursie z zakresu stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy można dowiedzieć się wielu praktycznych oraz niezbędnych informacji, które są potrzebne do tego, aby prawidłowo opryskiwać pole. Uczestnicy kursu pozyskują wiedzę, która dotyczy:- zagadnień prawnych,
- charakterystyki środków ochrony roślin oraz integrowanej ochrony roślin,
- sposoby wykonywania zabiegów zmierzających do ochrony roślin,
- technik, które będą zapobiegały negatywnemu wpływowi na środowisko,
- ogólnego bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin, stosowania środków do opryskiwaczy oraz ich aplikacji,
- zasad dotyczących przechowywania środków ochrony roślin, a także zagospodarowania zużytych opakowań.
Brak uprawnień na opryskiwacz – konsekwencje
Osoba, która obsługuje opryskiwacz ze środkami chemicznymi bez wymaganych uprawnień, podlega karze. Skutkuje to nałożeniem mandatu karnego, który nakładany jest przez Inspekcję Ochrony Roślin i Nadleśnictwa. Kolejną konsekwencją jest zmniejszenie dopłat ARiMR z tytułu spełniania określonych wymogów. Z tego względu zdecydowanie lepiej przystąpić do kursu, którego cena zwyczajowo oscyluje wokół kwoty 150-200 zł niż potem ponosić konsekwencje, których wartość materialna znacznie przewyższa koszt kursu.
Ponadto rolnik zobowiązany jest do sprawdzania swoich maszyn, w tym opryskiwaczy. Przegląd techniczny powinien odbywać się minimum raz na 3 lata. Jeśli opryskiwacz jest nowy, to pierwszy przegląd powinien mieć miejsce maksymalnie po pięciu latach od daty zakupu.