Porzeczki źle znoszą suszę, silny wiatr, ulewny deszcz oraz mroźne noce. Jednak w uprawie tego typu jagodników rolnik nie ma wpływu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Może jednak je ochronić przed chorobami oraz szkodnikami, które najczęściej atakują uprawy porzeczek. Właściwe opryski należy wykonywać z początkiem kwietnia, a także na początku maja (w zależności od tego, na co są one wykonywane). Jakie zagrożenia czekają na uprawy tego typu jagodnika oraz jaki opryskiwacz do porzeczek wybrać?
Jakie choroby najczęściej mają porzeczki?
Opryski krzewów i drzew to najczęściej stosowane sposoby na ochronę plonów, gdyż zapobiegają dewastacji przez choroby i szkodniki, które mogą wpłynąć na jakość i ilość urodzaju. Porzeczki najczęściej atakowane są przez mszyce, pryszczarek porzeczkowiec, szarą pleśń, a także zagrożeniem dla nich jest opadzina liści.
Fakt, że porzeczki zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby, można już zaobserwować wiosną. Wtedy też najczęściej pojawia się mącznica, która objawia się białym nalotem powstającym na młodych jeszcze liściach. Choroba ta osadzająca się na jagodnikach wpływa na rozwój krzewów porzeczki, a również na urodzajność plonów. Porzeczki zaatakowane przez szkodniki i choroby są zagrożeniem ekonomicznym dla rolnika, który znacznie straci na uprawie. Z tych względów większość gospodarzy i właścicieli upraw jagodników oraz warzyw czy zbóż deklaruje, iż opryskuje swoje plony (aż 95%).
Najczęściej porzeczka zagraża:
- opadzina liści – pożółkłe liście oraz brunatne plamy to znak, że porzeczka została zaatakowana przez tę chorobę, której konsekwencją jest opadanie liści. Opadzina liści atakuje wszystkie odmiany porzeczki, a szczególności odmianę czarną. Brak reakcji na takie postępujące zmiany na liściach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów (opadzina szybko przenosi się z jednego krzaka na drugi).
- biała plamistość liści – początki tej choroby atakującej porzeczki można zaobserwować już na początku maja. Charakterystycznym znakiem jest pojawienie się białych/szarych plam na liściach, co może skutkować tym, iż krzewy zostaną całkowicie pozbawione liści. Konsekwencją takiego niszczącego działania białej plamistości jest znaczne uszkodzenie krzewów oraz ich osłabienie, które wpływa na jakość i ilość plonów.
- szara pleśń – to groźna choroba atakująca nadziemną część rośliny – łodygi, liście oraz owoce. W początkowej fazie rozwoju porzeczek – poprzez stopniowe zajmowanie całego krzewu – prowadzi do zasychania liści i brązowych przebarwień, co w konsekwencji może doprowadzić do dewastacji porzeczki (nie rozwiną się kwiaty owoców). Szara pleśń z czasem objawia się znaczącym nalotem przypominającym pleśń.
Aby nie doszło do zniszczenia plonów, potrzebny jest właściwy opryskiwacz do porzeczek.
Opryskiwacz do porzeczek – jaki będzie najlepszy?
Opryskiwacze do porzeczek powinny przede wszystkim trafiać na liście, na których może rozwijać się szara pleśń czy biała plamistość. Najlepiej sprawdzają się tutaj opryskiwacze rzędowe lub tunelowe opryskiwacze polowe, które nie uszkodzą delikatnej struktury krzewów, a za to doprowadzą do ich dokładnego spryskania środkami ochrony roślin.
Zwłaszcza opryskiwacze tunelowe posiadają specjalny system rotacji powietrza w komorze, który przyczynia się do dokładnego oprysku krzewów. System ten umożliwia kilkukrotne opryski jednego krzewu – bez straty cieczy środka ochrony roślin, które są dość drogie.
Co również ważne – tunelowe opryskiwacze do porzeczek można dostosować szerokością do różnych odmian jagodników. Dzięki czemu krzew bez problemu mieści się w środku urządzenia, a maszyna nie uszkadza jego gałęzi i delikatnych liści.
Opryskiwacze rzędowe ciśnieniowe mają specjalny system dyfuzorów hydropneumatycznych, które w sposób dokładny opryskują cieczą powierzchnię liści (ze strony wewnętrznej i zewnętrznej) – bez straty na środkach do ochrony roślin.
Te dwa typy opryskiwaczy sprawdzą się do oprysków innych upraw z owocami miękkimi, w tym, do agrestu i malin.