Celem procesu opryskiwania jest zwalczenie chorób i szkodników oraz zapobieganie tym czynnikom. Jedną z najważniejszych części w opryskiwaczu, zaraz obok pompy, są rozpylacze. Na rynku znajduje się szeroka gama dysz, różniących się zarówno wielkością, wielkością produkowanych kropel, sposobem ich tworzenia, jak i liczbą strumieni. Obecnie jednymi z najpopularniejszych dysz są rozpylacze dwustrumieniowe – w jakich sytuacjach warto wybrać właśnie te końcówki?
Rozpylacze do oprysków
Rozpylacze, zwane również dyszami lub końcówkami, stanowią jedną z najważniejszych części w opryskiwaczu. To właśnie od rozpylacza zależy w dużej mierze skuteczność wykonywanego oprysku. Z tych końcówek korzystają rolnicy gospodarujący zarówno na mniejszych, jak i większych areałach. Właściciele większych gospodarstw powinni zainwestować w kilka kompletów dysz. Każdy bowiem będzie potrzebny do innego rodzaju uprawy, warunków pogodowych czy zastosowanego preparatu.
Na wybór dyszy do opryskiwania wpływa wiele czynników. Bierze się pod uwagę między innymi wspomniane wcześniej warunki atmosferyczne, rodzaj zwalczanego organizmu (czy to patogeny, szkodniki, czy chwasty) albo sposób działania środka ochrony roślin. W opryskiwaczach stosuje się rozpylacze, w których ciecz przepływa przez odpowiednio ukształtowane kanały, po opuszczeniu których ulega rozbiciu na krople. Końcówki do opryskiwacza, które aktualnie są najpopularniejsze i potwierdzają dynamiczny rozwój technologii ochrony roślin, są rozpylacze dwustrumieniowe.
Rozpylacze dwustrumieniowe – charakterystyka, rodzaje i zalety
Zadaniem każdej dyszy jest rozprowadzenie środków ochronnych równomiernie, pod odpowiednim ciśnieniem i kątem. Obecnie najpopularniejsze są rozpylacze dwustrumieniowe. Pole pokrywane jest podwójnie, dzięki czemu skuteczność dysz wzrasta. Z ich użyciem można tak rozpylić preparat, że dostaje się on nawet pod grudki ziemi.
Rozpylacze dwustrumieniowe posiadają dwie szczeliny w jednym korpusie, za pomocą których wytwarzają dwa wachlarze cieczy ustawione pod konkretnym kątem względem siebie. Są szczególnie przydatne podczas zabiegów fungicydowych, które wymagają dokładnego pokrycia roślin opryskiem drobnokroplistym oraz dużej dawki cieczy roboczej. W dyszach dwustrumieniowych powstają strumienie cieczy, pomiędzy którymi najczęściej powstaje kąt 60°. Na rynku dostępne są jednak również rozpylacze dwustrumieniowe o innych kątach odchylenia strumienia cieczy – nie zawsze te strumienie muszą być ustawione symetrycznie.
Za pomocą takich końcówek opryskiwacza możliwe jest naniesienie cieczy użytkowej zarówno na pionowe, jak i boczne części roślin. Warto pamiętać, że dysze wymagają bardzo dobrego systemu filtrowania cieczy, ponieważ tego rodzaju rozpylacze są bardziej podatne na zapychanie.
Dobre dysze dwustrumieniowe to skuteczny oprysk
Przed wykonaniem oprysku należy skontrolować dysze. Zużyte, uszkodzone, lub zapchane dysze to pieniądze wyrzucane w błoto. Przez niewłaściwe końcówki oprysk może okazać się nieskuteczny, a preparat nie zadziała prawidłowo – albo może być rozpylany na pole nierównomiernie, albo nawet poparzyć rośliny. Najmniejszą podatnością na uszkodzenia mechaniczne, zmiany ciśnienia czy zapychanie, wykazują rozpylacze ze stali szlachetnej.
Zastosowanie dwustrumieniowych końcówek w opryskiwaczach:
- kontaktowe, układowe środki ochrony roślin,
- zwlaczanie chwastów w początkowej fazie wzrostu,
- ochrona warzyw,
- ochrona kłosa.
Dwustrumieniowe rozpylacze, które gwarantują podwójne pokrycie pola, to niezwykle funkcjonalne oraz wydajne dysze stosowane do upraw polowych w wielu gałęziach rolnictwa. W sprzyjających warunkach pogodowych rozpylacze eżektorowe 2-strumieniowe sprawdzą się na przykład w opryskach truskawek. Takie rozpylacze dają również świetne efekty w opryskiwaniu zbóż fungicydami. Wykorzystywane są także przy zastosowaniu herbicydów w uprawie buraków.
Podwójny strumień zapewnia równomierność i dokładność oprysku, dlatego właśnie warto zainwestować w rozpylacze dwustrumieniowe. Przedni strumień pokrywa tylną część roślin i penetruje górną warstwę łanu, natomiast tylny przykrywa wierzchnią warstwę łanu i przód roślin.
Nasi specjaliści doradzą wybór najkorzystniejszego rozwiązania w wyborze dyszy do opryskiwaczy. Dysze 2-strumieniowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważny jest skuteczny oprysk trudnodostępnych organów roślin. Stanimpex oferuje profesjonalne doradztwo, najwyższą jakość końcówek i urządzeń rolniczych oraz atrakcyjne warunki współpracy. Zapraszamy do kontaktu.