Instalacja nawadniania kropelkowego jest najczęściej wykorzystywana w ogrodach, sadach oraz na polach uprawnych. Taki typ nawadniania dostarcza wodę roślinom w odpowiedniej ilości i zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Wraz z tym procesem można w skuteczny sposób nawozić również grunt. Jak nawadnianie kropelkowe przyczynia się do polepszenia jakości plonów, w jaki sposób wpływa na opryski i czy dzięki takim systemom można zaoszczędzić wodę?
Nawadnianie kropelkowe w rolnictwie
Wśród najpopularniejszych metod nawadniania plantacji wyróżnia się nawadnianie kropelkowe. Główną zaletą tej techniki jest właściwe dozowanie wody, precyzyjnie skorelowane z konkretnymi roślinami. System imituje naturalne deszczowe nawodnienie. Można instalować linie kroplujące zarówno na powierzchni gleby, jak i pod powierzchnią ziemi. Nawadnianie kroplowe jest przeznaczone do zastosowań niskociśnieniowych, w których ważne jest zmniejszenie potencjalnego parowania i spływania wody. Istnieje także możliwość optymalizacji oraz automatyzacji systemów nawadniania kropelkowego.
Zastosowanie nawadniania kropelkowego:
- warzywa: ziemniaki, pomidory, ogórki, pomidory, szparagi, groch, kukurydza;
- owoce: truskawka, malina, jabłka, wiśnie, borówka amerykańska.
Nawadnianie kropelkowe jest stosowane zarówno na większych, jak i mniejszych plantacjach. Wraz z tym procesem można również nawozić grunt, a w niektórych przypadkach również zastosować środki ochrony roślin, bez obawy, że podlewanie roślin wypłucze cenne preparaty i zmniejszy skuteczność oprysków.
Zalety nawadniania kropelkowego
Oszczędność wody
Woda trafia od razu w bezpośrednie sąsiedztwo korzeni danych roślin, jest szybko pobierana, więc nie dochodzi do jej strat poprzez parowanie z powierzchni roślin. To ekonomiczny i zarazem ekologiczny sposób – można dzięki temu zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie wykorzystywać także wodę zdegradowaną. Z nawadniania kropelkowego korzysta wiele gospodarstw w krajach europejskich, m.in. w Danii czy w Niemczech.
Lepsza jakość plonów
Z powodu niedostatecznej ilości opadów w sezonie wegetacyjnym, w Polsce często stosuje się dodatkowe metody nawadniania pól uprawnych. Okresowe niedostatki wody hamują wzrost i rozwój roślin. Dostarczenie wody w odpowiednich ilościach wpływa zatem na lepszą jakość, stabilność i prawidłowy wzrost roślin. Najmniej odporne na brak wody są między innymi truskawki. Dodatkowo im młodsze rośliny, tym bardziej są wrażliwe na niedobór wody. Jednorazowe dostarczenie wody jednak może nie przynieść pożądanych efektów, a wręcz pogorszyć sytuację – duża dawka wody wsiąknie w glebę, a nie dojdzie do korzeni rośliny. Nawadnianie kropelkowe w najlepszy możliwy sposób wpływa na uprawiane rośliny.
Większa skuteczność nawożenia
Przy zastosowaniu nawadniania kropelkowego można wraz z wodą dostarczyć do gleby różnego rodzaju składniki pokarmowe. Nawożenie jest skuteczniejsze, jeśli stosowane nawozy są całkowicie rozpuszczalne w wodzie. Jeżeli nie ma możliwości płynnego nawożenia, wówczas można stosować nawozy posypowe lub dolistne w postaci oprysków. W asortymencie naszego przedsiębiorstwa znajduje się specjalistyczny komputer, który umożliwia zarządzanie wszystkimi fazami zabiegu w rolnictwie. Urządzenie zostało zaprojektowane do zainstalowania w maszynach rolniczych do odchwaszczania i nawadniania, co stanowi również sprawdzoną alternatywę ochrony roślin przed szkodnikami czy chorobami.
Erozja gleby ograniczona do minimum
Wyrównana dystrybucja wody i możliwość nawożenia mineralnego minimalizuje ewentualne zniszczenia gleby.
Mniejsze koszty pracy
Oszczędność pieniędzy wynika nie tylko z mniejszego zużycia wody, ale również ograniczenia pracy potrzebnej do odpowiedniego nawodnienia roślin.
Akcesoria do nawadniania kropelkowego
Decydując się na nawadnianie kropelkowe, warto przede wszystkim zainwestować w kompleksowe systemy dostosowane indywidualnie do warunków pogodowych i terenowych. Są to linie i przewody kroplujące, które mogą być zainstalowane nawet na wielu hektarach. Przy mniejszych plantacjach można zdecydować się na akcesoria, dzięki którym będzie można samemu dostosować instalację nawodnienia kroplowego do własnej uprawy. To różnego rodzaju osłony piaskowe, reduktory ciśnienia, uchwyty do rury czy narzędzia do dziurkowania.
Choć z pozoru nawadnianie może wydawać się kosztowne, to jeszcze więcej kosztuje nas spadek wielkości plonu. Występujące w Polsce okresy bez opadów (sięgające 30 lub nawet 40 dni bez deszczu) mogą wywoływać głęboką suszę, która załamuje plony. Sprawdź koniecznie pełną ofertę na naszej stronie internetowej. Wraz ze specjalistami z naszego przedsiębiorstwa każdy może wybrać najlepsze rozwiązania w zakresie uprawy wybranych roślin. Doradzimy również wybór opryskiwaczy, dzięki którym możliwe jest również skuteczne zabezpieczenie roślin przed działaniem szkodników czy wystąpieniem różnego rodzaju chorób. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z ekspertami z naszej firmy!