Jak przygotować opryskiwacz przed sezonem? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tego typu urządzeniami, ale i nie tylko. Także wieloletni użytkownicy nie są przekonani o tym, czy wszystko robią jak należy, szczególnie jeśli zdecydowali się na zakup sprzętu nowej firmy. Jak więc poprawnie skonfigurować opryskiwacz?
Przegląd opryskiwacza
Każdy sezon należy rozpocząć od przeglądu sprawności opryskiwaczy, a następnie przejść do jego kalibracji. Dzięki temu można wykryć szybko usterki związane z rozpylaniem preparatów i uniknąć dodatkowych kosztów. Opryskiwacz w trakcie sprawdzania najlepiej ustawić na stanowisku do jego mycia lub na aktywnym biologicznie podłożu, oddalonym od studni czy zbiorników wodnych o co najmniej 30 metrów. Dodatkowo, pamiętaj, żeby do sprawdzania urządzenia używać tylko czystej wody, jako cieczy roboczej i aby koniecznie zaopatrzyć się w odzież ochronną.
Po przepłukaniu instalacji cieczowej opryskiwacza bez zamontowanych rozpylaczy na belce, oczyszczeniu wszystkich części i filtrów, w tym także filtrów w korpusach rozpylaczy oraz po zamontowaniu rozpylaczy, należy uruchomić ich działanie przy ciśnieniu 3 bar lub dla niektórych rozpylaczy eżektorowych 5-6 bar. Regulacja ciśnienia jest okazją do sprawdzenia poprawności działania manometru, ale także stabilności i powtarzalności ciśnienia w układzie cieczowym maszyny. Jakie zachowania urządzenia powinny nas zainteresować? Objawem braku stabilności będą wahania wskazań manometru, które mogą być spowodowane przez niesprawność zaworu, pompy czy nieszczelność instalacji cieczowej. Aby przetestować powtarzalność ciśnienia, włączamy i wyłączamy kilkukrotnie główny zawór odcinający oraz poszczególnej sekcji i sprawdzamy, czy poziom ciśnienia jest taki sam.
Kalibracja opryskiwacza
Nie jest to proces trudny, jednak wciąż mało osób wie, jak poprawnie ją wykonać. Kalibracja opryskiwacza niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto podjąć się tej czynności. Praca z doskonale skalibrowanym sprzętem daje nam pewność, że preparat do oprysków zostanie wykorzystany w stu procentach, a do tego będzie on równomiernie rozmieszczony na zaplanowanym polu.
W pierwszym punkcie kalibracji należy określić dawkę preparatu, którą będziemy chcieli wykorzystać do zabiegu na hektarze naszego pola. Warto w tym wypadku zapoznać się z etykietą na produkcie, stosowanym przez nas do ochrony roślin.
W kolejnym etapie należy dokonać pomiaru prędkości. Być może model Twojego ciągnika dysponuje prędkościomierzem, więc wystarczy sprawdzić, jak wynik osiągnął. Jeśli sam wykonujesz pomiar, najlepiej, abyś stworzył dla maszyny warunki podobne do panujących na polu. Wypełnij opryskiwacz wodą, a do mierzenia przystąp na nieutwardzonym podłożu. Wyznacz odcinek o długości 100 metrów, a następnie zmierz czas przejazdu agregatu na wyznaczonej trasie z taką samą prędkością obrotową silnika, jak przy wykonywaniu zabiegu. Zazwyczaj jest to wartość od 30 sekund do 1,5 minuty. Aby wyznaczyć prędkość w km/h, należy pomnożyć długość odcinka ze stałą wartością 3,6, a następnie podzielić otrzymany wynik przez otrzymany czas.
Wydatek cieczy dla każdego z rozpylaczy
Jeżeli znasz już prędkość jazdy, a także typ rozpylaczy umieszczonych na swoim opryskiwaczu, możesz przejść do wyliczenia jednostkowego wydatku cieczy. W tym celu mnożymy dawkę preparatu w litrze na hektar przez rozstaw dysz w metrach oraz przez obliczoną prędkość w kilometrach na godzinę. Wynik, który otrzymamy, dzielimy przez stałą wartość 600. Na tym etapie, z wykorzystaniem tabeli, jesteśmy w stanie odczytać nominalne ciśnienie, przy którym konkretny rozpylacz osiąga obliczony przez nas wydatek.
Kiedy będziemy mieli już wyregulowane ciśnienie, możemy przejść do wykonania testu praktyczny. Przeprowadzamy go przy załączonych wszystkich sekcjach układu cieczowego, wykorzystując do tego ciecz roboczą.
Wystarczy podłożyć jakiś zbiornik o określonej pojemności pod dyszę i porównać wydatek wcześniej obliczony z ilością cieczy, która zebrała się w trakcie minuty pracy opryskiwacza. Jeżeli jest taka potrzeba, należy dokonać korekty ciśnienia, w taki sposób, aby wydatek praktyczny był, jak najbardziej zbliżony do wydatku obliczonego. Praktyczna wartość nie powinna odbiegać od katalogowej o więcej niż 10%. Jeżeli tak się dzieje, jest to znak, że dysza jest zużyta lub uszkodzona i należy ją bezwarunkowo wymienić.
Regulacja zaworów kompensacyjnych w opryskiwaczu
Jeżeli mamy pewność o sprawności każdego z rozpylaczy, przechodzimy do regulacji zaworów kompensacyjnych na sekcjach zaworu. Tę czynność wykonujemy dla kompletu dysz, które zostaną zastosowane podczas najbliższego zabiegu.
Zadaniem tych zaworów jest utrzymywanie stałego ciśnienia we wszystkich stacjach belki polowej. Nieprawidłowe ustawienie powoduje wzrost lub spadek ciśnienia w układzie po wyłączeniu którejkolwiek sekcji. Bardzo ważne jest zatem ustalenie ciśnienia oprysku i zamknięcie sekcji, a następnie wyregulowanie odpowiadających im zaworów kompensacyjnych. Regulacji należy dokonywać po każdej zmianie dysz.
Stabilność belki polowej
Jest to już ostatni etap kalibracji maszyny, jednak nadal bardzo ważny. Wahania belki polowej zarówno w pionie, jak i w poziomie będą powodować nierówne rozkładanie preparatu. Może to skutkować obniżeniem skuteczności zastosowanego produktu środka ochrony. Warto więc pamiętać o okresowym smarowaniu i odpowiedniej regulacji układu zawieszenia belki.
Okresowe badanie techniczne
Oczywiście, samodzielne przygotowywanie sprzętu to nie wszystko. Pamiętaj o specjalistycznym okresowym badaniu technicznym, który jest przeprowadzany przez profesjonalistów przy użyciu sprzętu w Stacji Kontroli Opryskiwaczy.