Rolnicy coraz częściej sięgają po nawóz RSM, który jest pod wieloma względami korzystniejszym rozwiązaniem niż produkty stałe. Jest to jednak specyfik, który wymaga ostrożnego oprysku roślin i nieco innego opryskiwacza. Na co się zdecydować, kiedy podjęliśmy już decyzję o stosowaniu RSM?
RSM – co to jest i jak się go stosuje?
Jest to popularny nawóz saletrzano-mocznikowy w formie płynnej. Roztwór ten jest bardzo uniwersalny, co sprawia, że można go stosować do wszystkich rodzajów gleb. RSM wykorzystuje się często do przedsiewnego i pogłównego nawożenia zbóż, rzepaku, buraków, ziemniaków i kukurydzy. Sprawdza się zarówno na użytkach zielonych, uprawach sadowniczych, jak i warzywniczych. Dużą zaletą tego preparatu jest również wysoka skuteczność działania nawet przy małej ilości opadów. .Zalety stosowania roztworu RSM
RSM jest coraz chętniej stosowany ze względu na swoje zalety. Pierwszą z nich jest płynna forma, która zapewnia szybkie i skuteczne działanie. Dodatkowo ten roztwór gwarantuje równomierne rozprowadzenie preparatu na polu, a to wpływa na większe wyrównanie roślin.
RSM to preparat o zawartości trzech form azotu, dzięki czemu może być wykorzystywany w różnych warunkach klimatyczno-glebowych. Innym istotnym wyróżnikiem jest cena, która w przeliczeniu na kilogram wypada znacznie korzystniej niż nawozy stałe.
Zasady stosowania RSM
Przede wszystkim tego typu nawóz stosuje się w momencie, gdy rośliny są w dobrej kondycji, a ich liście są suche. Dodatkowo temperatura podczas wiosennych zabiegów nie powinna być niższa niż 3 stopnie na minusie.
Nawozy tego typu mogą być stosowane w różnych okresach roku oraz na różnych etapach życia roślin. Także w celu mineralizacji resztek pożniwnych stosuje się RSM. Skuteczne dostarczenie RSM wiąże się z odpowiednim doborem sposobu aplikacji do panujących warunków oraz roślin. Najważniejszą i kluczową zasadą jest to, że nie należy stosować nawozu RSM opryskiem drobnokroplistym, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia roślin.
Co z opryskiwaczem do RSM?
Przede wszystkim do rozpylania nawozów RSM używa się innych końcówek dystrybuujących preparat. Płaskostrumieniowe rozpylacze wymienia się na końcówki rozlewowe do płynnego nawożenia, charakteryzujące się konstrukcją z kilkoma okrągłymi otworami. Zazwyczaj stosowane są rozpylacze, posiadające od 3 do 7 otworów, przez które wydostaje się roztwór na pole. Sposób rozmieszczenia tych otworów powoduje, że elementy przyjmują kształt płaskiego wachlarza, parasola lub stożka. Znana firma Lechler w swoich produktach stosuje rozwiązanie wachlarzowe.
Kiedy będziesz w momencie wyboru końcówek rozlewowych, zwróć uwagę na ich dopasowanie do głowic i kołpaków. Jeżeli zaistnieje konieczność wymiany tych części, poniesiesz dodatkowe koszty. W przypadku końcówek rozlewowych dostępnych na rynku, tak samo jak przy rozpylaczach do ochrony roślin, stosowane są różne kolory oznaczające wydatek cieczy.
Inną metodą oprysku preparatami RSM jest zastosowanie węży rozlewowych, eliminujących ryzyko poparzenia roślin. Nie jest ona jednak zbyt częstym wyborem przez rolników. Węże rozlewowe są oferowane jako dodatkowe akcesorium przez niektórych producentów sprzętu do oprysku. Traktowane są jako oddzielne urządzenia, składające się ze specjalnego przewodu oraz belki z wężami, które zawieszone są w odstępach co 25 cm. Mimo że to rozwiązanie nie jest popularne, to wciąż można je dostać w ofertach wielu firm. Możliwe jest również dokupienie węży rozlewowych od niezależnych producentów. Niemniej jednak zastosowanie ich wiąże się z poświęceniem czasu na wymianę tych części w opryskiwaczu, co jest uciążliwe szczególnie w sezonie, gdy przeprowadzamy także inne zabiegi.
Urządzenia do oprysków i RSM
Współczesne opryskiwacze oraz ich komponenty układu cieczowego są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej, czyli materiałów odpornych na RSM.
Jeżeli elementy robocze są zrobione z kolorowych metali i ich stopów, nie powinno się w takim wypadku stosować roztworu RSM. Istotna jest również kondycja powłok lakierniczych oraz tych zabezpieczających metalowe części przed korozją. Przed zabiegami z użyciem RSM należy uzupełnić wszystkie ubytki powłok, a po każdym zastosowaniu dokładnie oczyścić opryskiwacz.
RSM – trzeba obchodzić się z nim ostrożnie
Roztwór RSM jest preparatem agresywnym, który przy nieumiejętnym stosowaniu może wyrządzić wiele szkód. Przy niektórych gatunkach może wywołać fitotoksyczność, a na niedokładnie zabezpieczonych częściach opryskiwacza – korozję. Znacznie wyższe ryzyko poparzenia występuje też przy roślinach, które zostały uszkodzone mechanicznie np. przez niesprzyjające warunki pogodowe. Mimo wszystko preparat cechuje niesamowita wydajność i dokładność oprysku, dzięki czemu opryski i nawożenie pól jest bardzo skuteczne.
Zapomnij o drobnokroplistych rozpylaczach przy RSM
Aby uniknąć poparzeń roślin, koniecznie wybieraj rozpylacze o grubych kroplach. Drobnokropliste modele mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia tych roślin, które są mniej odporne. Przy grubokroplistych rozpylaczach niebezpieczeństwo jest znikome, a opryskiwanie RSM zapewnia wysoką skuteczność przy relatywnie niskich cenach.
Sprawdzaj stan końcówki opryskiwacza do RSM
Jak już wiesz, niepoprawnie dobrany rozpylacz może mieć wpływ poparzenie roślin. Im grubsze otwory, tym mniejsze ryzyko ich uszkodzenia w procesie nawożenia. Do roztworu RSM wybieramy zazwyczaj rozpylacze o dużych oczkach, które nie będą powodować zagrożenia dla roślin lub ich destrukcji po użyciu preparatu. Odpowiednie końcówki nie są dużym wydatkiem, a mogą ochronić przed niekorzystnymi skutkami. Dodatkowo przed sezonem należy dokładnie sprawdzić, czy rozpylacze nie są zużyte. Uszkodzone końcówki mogą wykazywać inne cechy niż nowe egzemplarze, także w przypadku wielkości otworów, a to z kolei znacznie wpływa na jakość oprysku.
Wiesz już, za jakimi opryskiwaczami rozglądać się przy nawozach RSM oraz jak przygotować się do oprysków. Pamiętaj, że odpowiedni wybór rozpylacza to efektywne nawożenie, równomierny wzrost roślin oraz bezpieczeństwo dla Twoich plonów.